Archiwum marzec 2011


mar 31 2011 Holandia
Komentarze: 0

Dowiedzmy się trochę o Holandii. Siedzibą rządu tego kraju jest Amsterdam, uznawany najczęściej za europejską stolicę rozwiązłości i wyzwolenia seksualnego. W istocie Amsterdam jest schludnym, umiejscowionym nad rzeką miastem. Państwo Holandii natomiast, członek UE, ONZ i NATO, mieści się na terenie depresyjnym. Urzędowym językiem Holandii jest pierwotny język Niderlandów, jednak większość mieszkańców Holandii (ok. 90%) komunikuje się bardzo dobrze w j.ang.

Najważniejsze miasta w Holandii to:

 

Amsterdam

 

Rotterdam

 

Haga

 

Utrecht

 

Eidhoven
Wszystkie te miasta urzekają małymi rozmiarami, miasta od 300 do 800 tysięcy ludzi. Władzę sprawuje królowa, odpowiedzialna za wybór szefa rządu. Interesująco także przedstawia się podział wyznaniowy w Holandii. Główną religią jest katolicyzm (27 %), następnie protestancka 17% i islam sześć procent. Siłę wolności wyznania wyznacza bowiem 43 procent ludzi nie jest zapisana do żadnego kościoła, gdzie dla przykładu owy wynik w Polsce wynosi prawie 90%.

Większą część gospodarki Holandii zajmuje rolnictwo i połączone z nim dziedziny. A po czym poznamy Holandię? Elektrownie wiatrowe, piękne ogrody i wzgórza usłane tulipanami, są to najbardziej rozpoznawalne ikony Holandii kojarzone wśród Europejczyków.

Przydatne adresy:

 

Zwrot podatku z Holandii

 

Urząd Skarbowy z Holandii - http://www.belastingdienst.nl/

mar 21 2011 Holandia - Praca, zwrot podatku, stanowiska...
Komentarze: 0

Do rozpoczęcia pracy w Holandii nie potrzebujemy żadnych pozwoleń na pobyt ani wizy. Rynek pracy w Holandii jest otwarty, i jedynym ograniczeniem jest pojemność rynku holenderskiego. Aby móc starać się o pracę warto posiadać numer BSN (dawny SOFI). Wyrobimy go w Urzędzie Skarbowym (dostępna wersja w języku polskim formularza). Przydatny załatwianiu formalności, jak zakładając konto bankowe, no i przede wszystkim legalna praca.




Zdobądź Zwrot podatku za pracę w Holandii!
Odrzuć wszystkie formalności! Skorzystaj z firmy i zaoszczędź swój czas.

Najbardziej rozwinięte branże w Holandii to uprawy, ogrodnictwo, a także rybołówstwo. Praca znajdzie się oraz w związanych z tymi branżami firmach przetwórczych. Jak w innych krajach, rosnące zapotrzebowanie jest na ludzi po studiach w naukach ścisłych, budownictwie, elektryce. Na intratne posady mogą czekać również ludzie z branży informatycznej i spawacze, lakiernicy, rzeźnicy, kierowcy.
Do wymienionych zawodów najczęściej wystarczy znajomość w języku komunikatywnym j.angielskiego. Do pracy w przychodniach, przy kontakcie z klientem niezbędna jest komunikatywna znajomość języka niderlandzkiego. Język ten to połączenie języka angielskiego i niemieckiego, przez to masę słów łatwo da się nauczyć w niedługi czas.

mar 15 2011 Praca zagranicą - Holandia
Komentarze: 0

Praca w Holandii – gdzie ją znaleźć i jakie realia należy spełniać?

W dzisiejszym artykule wyruszamy do Holandii. Gdzie znaleźć pracę w Holandii? Należącym do niezawodnych i popularnych sposobów są biura pracy. Pomaga to zdobyć pracodawcę tuż przed przyjazdem, jak również oferuje nocleg w normalnych cenach, niestety minusem może być przy takich zleceniach zaniżona kwota za godzinę. Często można również trafić na łamiących prawo pośredników. Naciągają stawki za godzinę, wbrew prawu dodając do nich kwoty urlopu i pozostałe dopłaty, o których zwyczajnie nie wiemy.

Zwrot podatku z Holandii
Pracowałeś w Holandii? Staraj się o zwrot podatku!

Żeby legalnie pracować w Holandii musimy założyć rachunek w banku na miejscu jak również zdobyć numer SOFI (uzyskamy go na podstawie paszportu, bądź już podczas podpisania umowy w odstępie 30 dni). W następnym artykule przedstawię ze szczegółami także gdzie zgłosić się aby uzyskać numer SOFI oraz udać się aby wypełnić wszelkie papiery połączone z zarabianiem w tym kraju.
Następnym obowiązkowym dokumentem jest ubezpieczenie zdrowotne. Jest to koszt ok. 60-80 Euro, zależy to od miejsca, gdzie je wykupimy. Jest to obowiązek dla każdego zatrudnionego w Holandii.